Kaldırma Ekipmanlarının Periyodik Kontrolü

KALDIRMA EKİPMANLARI NELERDİR?HANGİ EKİPMANLARIN PERİYODİK KONTROLLERİ YAPILIR?

Manuel(El ile) ya da elektrik motoru aracılığıyla tahrik edilen yükleri kaldıran,indiren veya askıya alan ekipmanlar “Kaldırma Ekipmanı” olarak adlandırılır.Başlıca kaldırma ekipmanları ;

Vinçler(Tavan Vinci,Kule Vinç,Mobil Vinç) Forklift,Araç Kaldırma Lifti,Platform,İstif Makinesi,Caraskal,Hubzug,Trifor,Transpalet

KALDIRMA EKİPMANIN PERİYODİK KONTROLÜ İÇİN HANGİ DETAYLARA BAKILMAKTADIR ?

1- Gözle kontrol : Ekipmanın genel özelliklerine bakılmaktadır.Halat,zincir,kanca gibi bağlantı elemanları ile birlikte konstrüksiyon,raylar,pimler,kesiciler vs. özellikleri kontrol edilmektedir.

2- Fonksiyon kontrolleri : Bu kontrollerde ekipmana 2 tür test uygulanmaktadır bunlardan birincisi yüksüz test diğeri ise yük altında yapılan testtir. Ayrıca forklift gibi ekipmanlarda ek olarak maksimum yük ve maksimum kaldırma yüksekliği altında kararlılık deneyleri de gerçekleştirilmektedir.

KALDIRMA EKİPMANIN PERİYODİK KONTROLÜ SONRASINDA NELER YAPILMASI GEREKLİDİR?

Kontrol sonrasında tespit edilen uygunsuzlukların en kısa sürede uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Uygunsuzluklar uygun hale getirilinceye kadar bu hizmetleri ücretsiz olarak firmamızdan alabilirsiniz.